Pielęgnacja suchej skóry – rozmowa z kosmetologiem

Komentarz: mgr kosmetolog, Żaneta Walczak

W zależności od stosowanej pielęgnacji, sucha skóra może być w świetnej kondycji i promieniować lub łuszczyć się i przejawiać oznaki przedwczesnego starzenia. Niewłaściwy dobór kosmetyków i niewystarczająca ochrona przed tym, co szkodzi, może szybko przemienić skórę suchą w skórę wrażliwą.

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudny dla suchej skóry, która nie lubi zmian temperatur. W domach ogrzewanie wysusza powietrze, co wpływa niekorzystnie na skórę suchą. Do twarzy należy stosować kremy ochronne, nawilżające. Dobrze sprawdzą się kosmetyki zawierające emolienty, które odbudowują płaszcz lipidowy skóry i sprawią, że będzie odpowiednio nawilżona. Innym niekorzystnym czynnikiem są warunki pogodowe, jak mróz, wiatr. W tym okresie dobrze sprawdzą się tłuste lub półtłuste kremy, które będą dobrą ochroną dla skóry w tym trudnym dla niej okresie.

Demakijaż suchej skóry bez podrażnień

Podstawą pielęgnacji każdego typu cery jest oczyszczanie. Dobrze wykonany demakijaż sprawi, że skóra zaabsorbuje składniki aktywne znajdujące się w serum czy kremie. Jak go przeprowadzić, by nie podrażnić suchej skóry? Czym się kierować wybierając produkt? Na rynku jest tyle możliwości, że nie wiemy, co jest dla nas najlepsze...

Produkty dla suchej skóry nie są łatwym wyborem. U jednej osoby dany produkt będzie sprawdzał się świetnie, a u innej już nie. Szczególnie polecam produkty delikatne, bezzapachowe i łagodzące. Przy myciu twarzy powinniśmy kontrolować temperaturę wody tak, by nie była gorąca, a ciepła. Należy unikać mydeł, produktów wysuszających i wodoodpornych kosmetyków. Nie należy zbyt mocno pocierać twarzy wacikiem. Na koniec, możesz zastosować tonik, by przywrócić skórze naturalne pH.

Na rynku znajdziesz specjalne produkty z dodatkiem naturalnych ekstraktów łagodzących i nawilżających. Są to preparaty skomponowane z myślą o suchej skórze, które będą łagodzić i nawilżać. Alternatywą dla demakijażu są oleje naturalne, jednak nie każda skóra może taką formę demakijażu tolerować. Jeśli tak jest w twoim przypadku, „odstaw produkt, jak tylko pojawi się zaczerwienienie lub niedoskonałości”, radzi pani Żaneta.

Używaj tylko organicznych olejów tłoczonych na zimno. Są droższe niż te, które znajdziesz w zwykłym supermarkecie, ale za to zachowują swoje właściwości upiększająco-lecznicze, dzięki naturalnym procesom pozyskiwania oraz nieskażonym warunkom uprawnym. Nie daj się skusić podejrzanie niską ceną pod naklejką „BIO”. Proces pozyskiwania oleju w sposób naturalny jest kosztowny.   

Uważaj również na wszelkiego rodzaju toniki o właściwościach ściągających, które często zawierają alkohol i dodatkowo wysuszą skórę.

Peeling do skóry suchej

Peeling sprawia, że skóra nabiera ładnego kolorytu. Wiele osób popełnia jednak błąd, stosując bardzo inwazyjne peelingi. W rezultacie skóra jest jeszcze bardziej podrażniona i jeszcze bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jeśli masz suchą skórę, nie musisz rezygnować z peelingu, ale sięgaj po dobre rozwiązania, jak na przykład peelingi enzymatyczne.

Dla suchej skóry peeling enzymatyczny to najlepsze rozwiązanie, ponieważ delikatnie rozpuszcza martwy naskórek, ale i z nim nie należy przesadzać. Ważny jest umiar.

Maski i maseczki

Maseczki nawadniające to niezastąpiony i najszybszy ratunek dla wysuszonej skóry. Są bogate w odżywcze składniki, które spragniona skóra wchłonie w mgnieniu oka. Regularne stosowanie wysokiej jakości maseczek nawadniających przywraca skórze równowagę i chroni przed przesuszeniem.

Odpowiednio dobrany skład gwarantuje efekt promiennej i odmłodzonej skóry, zazwyczaj już po pierwszym zastosowaniu. Jednak utrzymanie pięknej cery wymaga wprowadzenia tego relaksującego elementu do swojego rytuału pielęgnacyjnego. Maseczkę zawsze nakładaj na oczyszczoną skórę.

Niektóre popularne kompozycje, jak maseczka z glinki, mogą wysuszać skórę, ponieważ ich głównym zadaniem jest ściągnięcie porów i wchłonięcie nadmiaru sebum ze skóry. Tak jak w przypadku innych produktów, im bardziej nawadniające właściwości maski, tym lepiej dla suchej skóry. Z kolei bezwzględnie unikaj specyfików ściągających i matujących, przeznaczonych dla cery tłustej z problemami.

Utrzymanie nawilżenia w ciągu dnia

Nawilżenie i zatrzymanie wilgoci w skórze w ciągu dnia to kompleksowe zadanie. Krem przeznaczony do cery suchej — najlepiej taki z filtrem ochronnym — to podstawa, ale nie zapominaj o szalikach, rękawiczkach czy nakryciach głowy, które dodatkowo chronią skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Latem sprawdzą się kremy o lekkiej konsystencji, a zimą, te o gęstszej. W jednym i drugim przypadku, im mniej preparatu, tym lepiej — tak, żeby nie tworzyć na skórze maski, której skutkiem będą niedoskonałości.

W sezonie jesienno-zimowym, unikaj przesiadywania w pobliżu grzejników i kaloryferów, ponieważ gorące powietrze nie tylko bardzo wysusza skórę, ale jest też ulubionym otoczeniem dla wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów.

W tym okresie mamy również tendencje do spożywania mniejszej ilości płynów, które są tak ważne, jak nawilżanie skóry od zewnątrz. Najzdrowszą opcją jest woda, jednak najważniejsze jest przyjmowanie ok. dwóch litrów płynów dziennie, łącznie z sokami i herbatą.

Nawilżacze powietrza

Nawilżenie to nie tylko kosmetyki. Chłodne i suche powietrze zimą nie pozwala skórze zatrzymać tyle wilgoci, co w cieplejszym okresie. Kiedy nawilżenie powietrza spadnie do pewnego poziomu, wilgoć ze skóry po prostu wyparowuje. Wtedy na ratunek przychodzą nieocenione (i często niedoceniane) nawilżacze powietrza.

Wysoka wilgotność otoczenia wpływa bardzo korzystnie na stan skóry. Utrzymuje jej odpowiednie nawodnienie, przez co skóra wygląda świeżo i jest miękka w dotyku.  

Optymalnie, wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 30 do 50% i możesz zmierzyć ją wilgotnościomierzem (prostym przyrządem nie większym od termometru) lub zdecydować się na nawilżacz z już wbudowaną, elektroniczną funkcją.

Nie musisz jednak od razu kupować drogich urządzeń. W okresie grzewczym sprawdzi się również metalowy garnek z wodą postawiony na kaloryferze.

Wodę w nawilżaczu trzeba wymieniać codziennie. W przeciwnym razie stworzysz raj na ziemi dla bakterii i grzybów. Aby temu całkowicie zapobiec, wybieraj nawilżacze z zimną mgiełką.

Jak kąpać suchą skórę

Długi, gorący prysznic lub kąpiel to najlepszy sposób na relaksację po całym dniu.

Czy długa kąpiel jest dobra dla suchej skóry?

Zgadzam się, to bardzo dobra forma relaksu. Niestety nie jest ona wskazana przy skórze suchej. Najlepiej sprawdzą się szybkie kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnych i bezzapachowych produktów myjących. Po zakończonej kąpieli, jak najszybciej wmasuj balsam. Nie pocieraj mocno skóry ręcznikiem!

PODSUMOWANIE  

Nieskomplikowany, ale sumienny rytuał nawadniający połączony ze zdrową dietą i piciem odpowiedniej ilości płynów (bez względu na porę roku), w krótkim czasie przywróci suchej skórze nawilżenie i młodszy wygląd. Wbrew pozorom, taki rewitalizujący rytuał nie musi być ani kosztowny, ani czasochłonny. Musi być jednak dobrany do twojego typu skóry i przeprowadzany regularnie. Kiedy zaobserwujesz reakcję swojej skóry na odpowiednio dobrane składniki, nie będziesz mogła się nadziwić, że sucha skóra była twoją zmorą przez tak długi czas!